logo

•• Vitamíny rozpustné vo vode ••

k vitamínom rozpustným vo vode patrí vitamín C a vitamíny skupiny B: B1, B , B6, PP, kyselina pantoténová, vitamín B12, kyselina listová, vitamín H,

väčšinu z nich - okrem vitamínu B12 - ľudské telo nedokáže ukladať do zásob a musí byť zabezpečený pravidelný prísun v strave, pri nadbytočnom príjme sú vylučované močom, pri varení sa uvoľňujú do vývaru, nehrozí otrava z predávkovania.


Vitamín C, kyselina l- askorbová
Charakteristika a význam: "Céčko" je najlepšie preskúmaný vitamín. Je to významný antioxidant, priaznivo ovplyvňuje hladinu cholesterolu v krvi, je dôležitý pre hojenie rán, podporuje vstrebávanie železa z potravy, zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Uplatňuje sa v prevencii ochorení srdca a ciev a nádorových ochorení. Je široko zastúpený v čerstvom ovocí a zelenine, avšak sa ľahko ničí pri varení, sušení, nevhodnom skladovaní, vadí mu kontakt so vzduchom, svetlom a kovmi .

Prejavy nedostatku: najznámejšie ochorenie spojené s veľkým nedostatkom vitamínu C je skorbut, prejavuje sa únavou, nechuťou k jedlu, zníženou odolnosťou k infekciám, zlým hojením rán, krvácaním z ďasien, padaním zubov, krvácaním do kože a rôznych orgánov.

Prejavy nadbytku: nadbytok vitamínu sa vylúči močom, pri užívaní veľmi vysokých dávok sa môžu objaviť žalúdočné nevoľnosti, hnačka a močové kamene.

Zdroje vitamínu C: nachádza sa hlavne v čerstvom ovocí a zelenine, v živočíšnych potravinách je prítomný tiež, ale vo veľmi malom množstve. Bohatými zdrojmi sú: rakytník, šípky, čierne ríbezle, chren, citrusové plody, kiwi, brokolica, paradajky, zelená paprika, kyslá kapusta. Na príjme vitamínu C sa v našich podmienkach významne podieľajú zemiaky, ktoré síce nie sú na vitamín C extrémne bohaté, zato ich máme na tanieri často.

Vitamín B1, tiamín
Charakteristika a význam: je dôležitý pre využitie sacharidov v tele.

Prejavy nedostatku: ochorenie z nedostatku sa volá "beri - beri". Bývajú pri ňom postihnuté buď nervy, alebo srdce.

Zdroje vitamínu B1: obilniny, strukoviny, mäso, kvasnice.


Vitamín B2, riboflavín
Charakteristika a význam: je dôležitý pre využitie tukov a pre látkovú premenu všeobecne. Tepelnou úpravou sa vitamín B2 príliš neničí, ale vadí mu svetlo.

Prejavy nedostatku: boľavé kútiky úst, popraskané pery, zápal jazyka, kožné defekty, svetloplachosť.

Zdroje vitamínu B2: obilniny, strukoviny, zemiaky, kvasnice, mlieko a mliečne výrobky, pečeň, mäso.


Vitamín B6, pyridoxín
Charakteristika a význam: je nevyhnutný hlavne pre látkovú premenu a tvorbu bielkovín, má úlohu pri získavaní energie z bielkovín. Väčšina potravín s vysokým obsahom bielkovín obsahuje aj veľa vitamínu B6. Údajne zmierňuje nevoľnosti v tehotenstve, používa sa na liečbu chudokrvnosti.

Prejavy nedostatku: chudokrvnosť, kožné problémy - mastná a zapálená pleť, zápaly v ústach, zápal jazyk , podráždenosť .

Zdroje vitamínu B6: obilniny, strukoviny, kvasnice, mäso, vajcia, pečeň


Vitamín PP, niacín
Charakteristika a význam: je nevyhnutný pre látkovú premenu všetkých živín. Ako jeden z mála vitamínov si ho telo dokáže vyrobiť samo z aminokyseliny tryptofánu.

Prejavy nedostatku: choroba z nedostatku sa volá pellagra a prejavuje sa zápalom kože , hnačkou a stratou rozumových schopností, objavuje sa chudnutie, drsná hnedo zafarbená koža, hladký červený jazyk, strata čuchu a chuti, závraty a bolesti hlavy.

Zdroje vitamínu PP: baranie, králičie a hydinové  mäso, pečeň, ryby, zemiaky, kvasnice, obilniny.


Kyselina pantoténová
Charakteristika a význam: je dôležitá pre tvorbu a odbúravanie tukov, ale aj pre látkovú výmenu ako celok. Má význam pre zdravie vlasov a slizníc.

Prejavy nedostatku: nedostatočný príjem je nepravdepodobný, pretože kyselina pantoténová je v našej potrave široko zastúpená. Veľmi zriedkavo sa môže vyskytnúť pálenie nôh.

Zdroje kyseliny pantoténovej: mäso, pečeň, mlieko, vajcia, kvasnice.
 

Vitamín B12, kobalamín
Charakteristika a význam: je nevyhnutný pre spracovanie a tvorbu bielkovín, spolupracuje pri tom s ďalším vitamínom - kyselinou listovou. A pozor! Vitamín B12 sa nenachádza v rastlinných potravinách, jediným zdrojom sú potraviny živočíšneho pôvodu. Zásoby vitamínu B12 v tele človeka sú uložené v pečeni a postačia na jeden rok aj dlhšie. Pre vstrebávanie vitamínu B12 je nevyhnutná prítomnosť tzv. vnútorného faktora, ktorý vytvárajú bunky žalúdkovej sliznice.

Prejavy nedostatku: hrozia najmä u ľudí, ktorí v ​​dôsledku ochorenia žalúdka (napr. chronický zápal) nemajú dostatok vnútorného faktora a vitamín B12 z potravy sa nedokáže vstrebať. Ďalej sú deficity možné u ľudí dlhodobo nekonzumujúcich žiadne živočíšne potraviny vrátane mlieka a vajec, napr. vegáni a frutariáni. Prejavuje sa chudokrvnosťou a postihnutím nervov, ktoré môže byť aj nevratné.

Zdroje vitamínu B12: je iba v živočíšnych potravinách: mäso, vnútornosti, ryby, mlieko a mliečne výrobky, vajcia.


Kyselina listová, folacín
Charakteristika a význam: má široké uplatnenie v látkovej výmene bielkovín a pri tvorbe dedičného materiálu. Zvýšená potreba sa vyskytuje v tehotenstve, pri užívaní hormonálnej antikoncepcie a niektorých liekov.

Prejavy nedostatku: chudokrvnosť, znížené množstvo bielych krviniek a krvných doštičiek, pri nedostatku na začiatku tehotenstva hrozí vážne poškodenie plodu.

Prejavy nadbytku: veľmi vysoké dávky môžu zamaskovať nedostatok vitamínu B12 a zhoršiť tak jeho následky.

Zdroje kyseliny listovej: listová zelenina, pečeň, strukoviny.


Vitamín H, biotín
Charakteristika a význam: čiastočne ho tvoria baktérie v čreve človeka, uplatňuje sa pri tvorbe mastných kyselín a premene aminokyselín. Jeho využitie v tele je blokované pri používaní surového bielka.

Prejavy nedostatku: únava, nevoľnosť, svrbenie kože, padanie vlasov.

Zdroje vitamínu H: pečeň, huby, karfiol, strukoviny, sója, kvasnice.
 

 

  

PRIHLÁSENIE
novinky
25.11.2020
25.11.2020 (Streda) V časti "VYHODNOTENIE" je zverejnené celkové hodnotenie súťažno-vzdelávacej aktivty Hovorme o jed...
23.11.2020
NEPREHLIADNITE. VYHODNOTENIE VŠETKÝCH AKTIVÍT VIII. ROČNÍKA HOVORME O JEDLE NÁJDETE TU.  Ďalšie inform&aacu...
23.10.2020
Vážení koordinátori súťaže na školách, Vážení učitelia, Milí žiaci, Ďakujeme za mno...
13.11.2019
AK NEVIETE NÁJSŤ VYHODNOTENIE KLIKNITE TU: VYHODNOTENIE 2019  ...