logo

•• Ako funguje samozber ovocia ••

Niet nad čerstvé ovocie zo slovenských sadov. Trhoviská však nie sú jediné miesto, kde ich človek môže kúpiť. Čerstvé ovocie si môžete zadovážiť aj samozberom. Samozber prebieha tak, že prídete na pole, na ktorom si sami natrháte ovocie, následne sa odváži a vy zaň zaplatíte.

Vo väčšine samozberov je možné okrem ovocia, ktoré si nazbierate a vezmete so sebou, skonzumovať neobmedzené množstvo ovocia aj priamo na mieste. Najčastejšie sa na samozbere zbierajú  jahody, marhule, čerešne, višne či čučoriedky.

Po príchode do sadu si človek najprv odváži nádoby, ktoré si priniesol a chce do nich zbierať ovocie. Vďaka tomu platíte len za množstvo ovocia, do ktorého sa nezaráta váha samotnej nádoby. Okrem vlastných nádob sa dajú prázdne nádoby nakúpiť aj priamo v sade.

Každý zberač dostane rad, v ktorom môže zbierať. Oberať sa môže iba zrelé ovocie, ak sa zberačovi podarí odtrhnúť poškodené ovocie, mal by ho uložiť do stredu uličky. Odporúča sa tiež s ovocím narábať opatrne a pozorne ho ukladať do nádob, aby sa nepoškodilo.

Po nazbieraní požadovaného množstva sa ovocie ukladá na váhu. Od váhy sa odpočíta hmotnosť nádoby, ktorá sa vážila pred zberaním. Následne už len stačí ovocie zaplatiť a odniesť si ho domov.

Výhodou samozberu je možnosť vybrať si také ovocie, ktoré sa vám najviac páči, taktiež poznáte jeho pôvod a zároveň podporujete lokálnu produkciu.

 

 

PRIHLÁSENIE
novinky
06.11.2022
Vážení učitelia, milí žiaci, vyhlásenie víťazov všetkých aktivít X. ročníka týždňa HOV...
05.11.2022
Milí učitelia a žiaci,  ďakujeme za množstvo zaslaných súťažných príspevkov do všetkých aktivít X....
11.10.2022
Registrácia do všetkých aktivít X. ročníka týždňa HOVORME O JEDLE bola 9.10.2022 ukončená.  Ďakujeme v&...
02.10.2022
Vážení učitelia, milí žiaci,  tešíme sa na vašu účasť v X. ročníku týždňa HOVORME O JED...