logo

•• Čo sú nasýtené a nenasýtené mastné kyseliny? ••

Tuky patria do skupiny základných živín našej stravy spolu so sacharidmi a bielkovinami. Základnou zložkou potravinových tukov sú neutrálne tuky, teda tuky zložené z glycerolu a mastných kyselín. Mastné kyseliny sa delia na dve základné skupiny: nasýtené a nenasýtené.

Z chemického hľadiska sa tieto dve skupiny rozlišujú  vo väzbovosti. Kým nasýtené mastné kyseliny v molekule neobsahujú žiadnu dvojitú väzbu, nenasýtené mastné kyseliny obsahujú buď jednu dvojitou väzbu (mononenasýtené) alebo viacero dvojitých väzbieb (polynenasýtené) v molekule.

Niektoré mastné kyseliny, konkrétne polynenasýtené, sú esenciálne, čo znamená, že telo si ich nedokáže samo vytvoriť, preto ich človek musí prijímať v strave. Nenasýtené mastné kyseliny sa nachádzajú najmä v rybách, semenách olejnatých plodín, orechoch, rastlinných olejoch a tukoch z nich vyrobených. Omega-3-polynenasýtené mastné kyseliny majú priaznivý vplyv v prevencii srdcovo-cievnych chorôb.

Naopak ak človek konzumuje nasýtené mastné kyseliny, dochádza k zvyšovaniu hladiny cholesterolu, a tým zvyšuje aj riziko srdcovo-cievnych ochorení. Preto je dôležité znižovať konzumáciu nasýtených mastných kyselín a nahrádzať ich nenasýtenými. V každom skonzumovanom jedle sa nachádza určité množstvo nasýtených mastných kyselín. Ich množstvo preto treba znižovať obmedzovaním konzumácie jedál s vysokým obsahom nasýtených mastných kyselín, ako sú napríklad jedlá rýchleho občerstvenia, vyprážané pokrmy, ale aj tučné mäso a údeniny, masť, slanina, šľahačka alebo maslo.

PRIHLÁSENIE
novinky
13.09.2019
13.9.2019 (Piatok) Tešíme sa na Vašu účasť v VII. ročníku týždňa HOVORME O JEDLE, ktorý sa bude konať v...
10.08.2019
10. 8. 2019 (Sobota) Vážení učitelia, milí žiaci, pripravujeme pre vás VII. ročník týždňa HOVORME O JEDLE. ...
08.11.2018
Vážení koordinátori súťaže na školách, Vážení učitelia, Milí žiaci, Víťazi jednotl...
22.10.2018
Týždeň HOVORME O JEDLE zbehol ako voda. Veríme, že bol pre všetky zúčastnené školy veľkým oživením, zauj&...