logo

•• GDA ••

GDA alebo „Guideline Daily Amounts“ je anglický názov, ktorý by sa dal preložiť ako ODPORÚČANÉ DENNÉ MNOŽSTVO. Niekedy sa tiež preto stretávame so skratkou ODM. Odporúčané denné množstvo (GDA alebo ODM) je vedecky stanovené denné množstvo jednotlivých živín potrebných na udržanie dobrého zdravotného stavu.

GDA sú odporúčané denné množstvá energie, bielkovín, sacharidov, cukrov, tukov, nasýtených mastných kyselín, vlákniny a sodíka, ktoré predstavujú optimálne zloženie každodennej vyváženej stravy zdravého jedinca. Jedná sa o zrozumiteľné informácie, založené na vedeckých poznatkoch, ktoré majú pomôcť pri orientácii medzi nutričnými údajmi na etikete výrobku a ich spojitosťou s vyváženou stravou. Požiadavky na výživu sa však menia v závislosti od veku, hmotnosti, pohlavia a úrovne fyzickej aktivity. Preto toto odporúčané denné množstvo predstavuje orientačné hodnoty, ktoré boli stanovené pre zdravého človeka s primeranou hmotnosťou a primeranou fyzickou aktivitou.

GDA nám hovorí o tom, koľko kalórií a živín sa nachádza v jednej porcii výrobku. V tabuľke energetických hodnôt výrobku nájdeme údaje na 100g. Pokiaľ má ale výrobok napríklad 60g, musíme si hodnoty prepočítať, aby sme zistili, koľko toho vlastne skonzumujeme.

Vďaka GDA tiež vieme, koľko percent z celkového odporúčaného príjmu sme vyčerpali a koľko nám ešte zostáva.

Pre vyvážený a zdravý jedálniček je dôležité mať dostatok všetkých základných živín v správnom pomere. Zároveň by sme mali sledovať, aby sme ich príjem neprekročili – napríklad soľ, rafinovaný cukor či nasýtené tuky. A to sa sledovaním len kalórií nedozvieme.

 

PRIHLÁSENIE
novinky
23.10.2020
Vážení koordinátori súťaže na školách, Vážení učitelia, Milí žiaci, Ďakujeme za mno...
13.11.2019
AK NEVIETE NÁJSŤ VYHODNOTENIE KLIKNITE TU: VYHODNOTENIE 2019  ...
11.11.2019
Vážení koordinátori, pedagógovia a milí žiaci, víťazi všetkých aktivít VII. ročníka HOVORME...
08.11.2019
Vážení koordinátori, pedagógovia a milí žiaci, hodnotiace komisie určili víťazov všetkých aktivít ...